Psychobiotyki

Pośpiech, stres, czynniki środowiskowe, obciążenia rodzinne – to tylko niektóre z przyczyn problemów ze zdrowiem psychicznym. Ich złożone podłoże i rosnąca liczba pacjentów cierpiących na choroby psychiczne i psychosomatyczne, to powód, dla którego stały się przedmiotem wielu badań. A ich wyniki, coraz częściej wskazują na jedno istotne dla funkcjonowania całego organizmu powiązanie. To funkcjonowanie osi jelita-mózg. Jest ona przedmiotem wnikliwej obserwacji naukowców i troski osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Stan mikrobioty jelit ma bowiem kluczowe znaczenie w zachowaniu dobrostanu. Jedną z metod jej wsparcia jest skuteczna suplementacja. W trosce o mikrobiom i zdrowie psychiczne oferujemy Ci specjalną kategorię suplementów Aura Care – psychobiotyki. To probiotyki zawierające szczepy bakterii dobrane tak, by wspierać Cię holistycznie. W stresujących momentach, gdy masz za dużo na głowie, a nawet jako dodatek do wdrożonego w chorobie leczenia. Zobacz, jak możemy Ci pomóc i które z naszych produktów będą dla Ciebie najlepsze. 

    Pokaż filtry

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Psychobiotyki – dlaczego są nam potrzebne? Kilka słów o mikroflorze jelit.

    Żeby zrozumieć, jaką rolę mogą pełnić psychobiotyki w naszym ciele, najpierw powinniśmy porozmawiać o jelitach. Ze szkolnej ławki pewnie pamiętasz, że to one są odpowiedzialne za proces trawienia pokarmu, a tym samym przyswajania ważnych dla jego funkcjonowania składników. Proste? Nie do końca. Gdy zaczyna się analizować temat, rola jelit okazuje się o wiele bardziej złożona. Ich działanie wpływa na naszą odporność, a nawet i nastrój. Jak to możliwe? 

    Wszystko opiera się o metabolizm, mikroflorę i przyswajanie składników, ale i sprawną komunikację na osi jelita – ośrodkowy układ nerwowy. Odpowiedni skład mikrobioty jest konieczny do zapoczątkowania szeregu procesów chemicznych, które w konsekwencji wpływają na nasz stan psychiczny. Badania przeprowadzone na osobach z depresją pokazywały anomalie w ilościach konkretnych szczepów bakterii. Kolejne eksperymenty dowiodły także, że cierpiący na tę chorobę mieli większą ilość bakterii odpowiedzialnych za powodowanie stanów zapalanych i niedobór tych, których zadaniem jest ich łagodzenie. (1)

     Co ciekawe, przeprowadzony został także eksperyment na myszach. Dowodził on, że przeszczep bakterii od jednostki chorej na depresję prowadził do negatywnych konsekwencji w zachowaniu dotychczas zdrowej myszy. (1)  Jak widzisz, troskę o mikroflorę jelit musisz wpisać na swoją listę zdrowotnego „to do”. Zacznij od sprawdzenia, jak możesz ją wesprzeć na co dzień.

    Probiotyk psychobiotyk – czym się różni? 

    Jeśli interesujesz się zdrowym stylem życia, z pewnością znasz pojęcie probiotyków – to mówiąc krótko dobroczynne szczepy bakterii. Ich zadaniem jest wsparcie organizmu. Probiotyki przyjmujesz każdego dnia, nawet nieświadomie, z pożywieniem. Wiele osób też (w tym klienci Aura Care, którzy poprosili nas o stworzenie tej linii produktów) stosuje je świadomie, w formie suplementów. Czym jednak wyróżniają się psychobiotyki? To specjalnej kategorii probiotyk psychobiotyk – wpływający na naszą kondycję psychiczną. Termin ten jest stosunkowo młody, został zdefiniowany w 2013 roku.

    Psychobiotyk co to? Poznaj definicję i najważniejsze cechy tego suplementu 

    Konieczność wyodrębnienia psychobiotyku jako osobnej kategorii to wynik badań nad poszczególnymi szczepami bakterii oraz ich działaniem. Najważniejsze informacje zebraliśmy dla Ciebie poniżej.

    • Psychobiotyki mają wpływ na regulację neuroprzekaźników i białek. A te z kolei odpowiadają za reaktywność neuronów. Mają też wpływ m.in. na funkcje poznawcze. (2)
    • Jedną z kluczowych dla regulacji stresu jest oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). Jak wykazały badania, wpływ na jej funkcjonowanie ma właśnie mikrobiota. Tak jak myślisz, wpływ na mikrobiotę, mają psychobiotyki. (3)
    • Niektóre szczepy bakterii, takie jak Lactobacillus plantarum wspomagają produkcję serotoniny. Ten szczep znajdziesz w naszym produkcie: „Pozytywne myśli”. Co więcej, niektóre badania potwierdzają, że to właśnie odpowiedni skład mikrobioty jest odpowiedzialny za prawidłową syntezę serotoniny.(4)

    Jak widzisz, odpowiedź na pytanie: psychobiotyk co to? jest prosta. To rodzaj probiotyku, którego działanie będzie cechowało się wpływem na nasz dobrostan psychiczny, nastrój i procesy, które są z nim najbardziej związane. 

    Psychobiotyki naturalne – gdzie są dostępne?

    Podobnie jak inne probiotyki, także i psychobiotyki naturalne są elementem naszej diety — nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Wiele produktów zawiera odpowiednie szczepy bakterii, które mogą wpływać na nasz nastrój. Przykładem są przetwory mleczne. Jak dowodzą badania, działanie psychobiotyczne mogą wykazywać między innymi jogurty i kefiry. Jest to związane z procesem fermentacji przy użyciu odpowiednich szczepów bakterii.(5)

    Jeśli jednak nie jesteś w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości z pożywieniem lub cierpisz na różnego rodzaju nietolerancje, dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja. Psychobiotyki w kapsułkach Aura Care są produktem bezglutenowym, a także niezawierającym laktozy.

    Psychobiotyki opinie – czy to naprawdę działa?

    Czytając na temat psychobiotyków pewnie zadajesz sobie pytanie, czy to naprawdę działa? O badaniach naukowych, które to potwierdzają, przeczytasz w tym artykule. Odniesienia znajdziesz także w opisie naszego produktu. Jednak to nie jest jedyne potwierdzenie jakości. Kolejnym są komentarze i oceny od naszych klientów. Lepsze samopoczucie, więcej energii, mniejsza skłonność do wpadania w tzw. dołki – to niektóre ze sformułowań, jakie przewijają się w relacjach osób, które tworzą sekcje: psychobiotyki opinie, na naszej stronie.

     Psychobiotyk nie sprawi, że stres zniknie z Twojego życia. Może jednak znacząco poprawić Twój komfort i wpłynąć na codzienne dobre samopoczucie. Tematowi stresu i odpowiedniej suplementacji warto jednak poświęcić nieco więcej czasu, czytaj zatem dalej!

    Psychobiotyk na stres – domowy sposób na walkę z nerwami?

    Nazywany cichym zabójcą i największym zagrożeniem naszych czasów stres niestety na stałe zagościł w naszym życiu. Przyczyn jest wiele – od braku ewolucyjnego przystosowania naszego mózgu po styl życia. Siedzący, ale i pełen bodźców (tak, scrollowanie dostarcza ich ogrom!). Jesteśmy przeciążeni obowiązkami, narażeni na słabnące więzi, zubożeni o kontakt z naturą. Mechanizmy regulujące poziom stresu nie są dla wielu z nas elementem codziennej rutyny, a ratunkiem, po który staramy się sięgać gdy nasze zdrowie fizyczne i psychiczne zaczyna zawodzić. Może jednak lepiej zapobiegać niż leczyć?

    Ruch, medytacja, czas bez ekranów, a także właściwa dieta i suplementacja to podstawy. Wybierając psychobiotyk na stres stawiaj na ten, który zawiera szczepy bakterii pomagające w produkcji serotoniny i wspierające  w działaniu nadnerczy. Nie zapomnij, że stan mikroflory ma także wpływ na wyrównanie kortyzolu i produkcję melatoniny.(4) Co, jednak jeśli Twoje problemy są o wiele poważniejsze niż sezonowy spadek nastroju lub przejściowy stres? 

    Psychobiotyk na depresje – czy pomoże?

    Pamiętasz badania, o których pisaliśmy na początku artykułu? Czy patrząc na ich wyniki, możemy stwierdzić, że dobrze dobrany psychobiotyk pozwoli wyleczyć choroby psychiczne? Odpowiedź jest o wiele bardziej złożona.

    Leczenie zdiagnozowanych zaburzeń odbywa się pod okiem specjalistów i zawiera w sobie wiele działań. Pierwszym z nich najczęściej jest terapia, drugim natomiast farmakoterapia – o tym czy jest konieczna i w jakim zakresie decyduje psychiatra. Nie istnieje psychobiotyk na depresje, który uleczy ją samodzielnie. Ale na pewno może wspomóc proces zdrowienia i częściowo wyeliminować jeden z czynników, który mocno wpływa na chorego, a jakim jest stan jego mikrobioty.

    Jak podaje w wywiadzie Dr Karolina Skonieczna-Żydecka, psychobiotyki mają działanie wspomagające leczenie. Przeprowadzone obserwacje na pacjentach z depresją, ale i ze schizofrenią pokazały, że stan kliniczny ulega poprawie przy podawaniu odpowiednich szczepów bakterii. (5)

    Psychobiotyki ranking – czy istnieją najlepsze psychobiotyki

    Jak zatem wybrać produkt idealny dla siebie? Pod hasłem psychobiotyki ranking zdaniem naszych ekspertów powinno kryć się jedno – dopasowanie indywidualne. Od czego je uzależnić?

    • Od samopoczucia – czy borykasz się z problemami psychicznymi? Czy po prostu szukasz profilaktyki? W przypadku jeśli przyjmujesz leki, skonsultuj temat suplementacji. Samo przyjmowanie psychobiotyku może też zostać zarekomendowane przez psychologa lub terapeutę.
    •  Od zdrowia fizycznego – szczególnie jeśli cierpisz na IBS lub SIBO oraz inne schorzenia, upewnij się, że szczepy bakterii zawarte w psychobiotyku nie wpłyną negatywnie na Twoje jelita.

    Pamiętaj, że psychobiotyki można łączyć z innymi produktami z naszego asortymentu. Jeśli chcesz wspomóc się także adaptogenami, skontaktuj się z ekspertami Aura Care. Pomożemy Ci dobrać zestaw odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom. 

    Wysokiej jakości psychobiotyk od Aura Care – postaw na sprawdzony produkt

    Dlaczego warto wybrać jeden z naszych psychobiotyków? Jak wiesz, suplementy Aura Care nie tylko zostały stworzone z produktów o naukowo udowodnionym działaniu, ale cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Samo ich wprowadzenie było odpowiedzią na spływające do naszego zespołu zapytania i prośby. Rozpocznij suplementację już dziś i ciesz się spokojniejszym umysłem oraz zdrowymi jelitami. 

    FAQ

    Czym są psychobiotyki i co je różni od innych probiotyków?

    Psychobiotyki to podgrupa probiotyków – dobroczynnych bakterii, o udowodnionym działaniu wspierającym nasz organizm. To, co wyróżnia psychobiotyki to fakt, że szczepy w nich zawarte mają wpływ na mechanizmy takie jak produkcja serotoniny, regulacja hormonów stresu oraz inne, związane z dobrostanem psychicznym.

    Czy psychobiotyk może wyleczyć depresje, schizofrenię lub inną chorobę?

    Psychobiotyki nie są lekami, lecz suplementami. Ich działanie to wspomaganie organizmu. Choć samodzielnie nie są w stanie wyleczyć depresji, schizofrenii lub innych chorób, mogą wesprzeć całą kurację. Jeśli borykasz się z tymi chorobami, skonsultuj przyjmowanie psychobiotyku z lekarzem.

    Czy psychobiotyki będą dobre dla osób borykających się z IBS lub SIBO?

    Jeśli cierpisz na choroby jelit, probiotyki mogą być Twoimi sprzymierzeńcami. Pamiętaj jednak, by dokładnie omówić schemat ich przyjmowania z lekarzem. W przypadku IBS, która ma podłoże także nerwowe i może w konsekwencji prowadzić do SIBO suplementacja psychobiotykiem może być zalecona już na samym początku przez specjalistę.

    Jaki skład mają psychobiotyki Aura Care?

    Skład każdego z naszych produktów, wraz z jednostkami CFU określającymi ilość kolonii bakterii poszczególnych szczepów znajdziesz na naszej stronie. Psychobiotyk „Pozytywne myśli” zawiera m.in.  Lactobacillus helveticus (LH76) oraz Lactiplantibacillus plantarum (Lp90) wspierające w produkcji serotoniny i pomocne w walce ze stresem  Bifidobacterium breve (BBr60) oraz Bifidobacterium longum subsp. infantis.

    Czy psychobiotyki Aura Care są skuteczne?

    Tak, nasze psychobiotyki bazują na składnikach o udowodnionym naukowo działaniu. Skuteczność potwierdzają także opinie klientów – możesz znaleźć je na naszej stronie.

    Jak stosować psychobiotyki Aura Care?

    Dokładne wytyczne znajdziesz przy każdym produkcie. Zazwyczaj jednak jest to jedna kapsułka dziennie, na czczo. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po miesiącu regularnego zażywania lub nawet krótszym czasie – to kwestia indywidualna każdego organizmu. Nie stosuj psychobiotyku dłużej niż przez 6 miesięcy bez przerwy.

    Czy psychobiotyki Aura Care wchodzą w interakcje z innymi lekami?

    Psychobiotyki nie powinny wchodzić w reakcje z innymi lekami, jednak mogą być wyjątki – skonsultuj ich przyjmowanie z lekarzem. Psychobiotyki mogą być bezpiecznie stosowane z suplementami Aura Care. Nasi eksperci doradzą Ci najlepsze połączenia. Nasze kapsułki probiotyczne są polecane także dla osób z nietolerancją glutenu – nie zawierają tego uczulającego składnika. 

    1. Dziedzic A., Maciak K.,  Bliźniewska-Kowalska K., Gałecka M.,  Kobierecka W., Saluk J., The Power of Psychobiotics in Depression: A Modern Approach through the Microbiota–Gut–Brain Axis: A Literature Review, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11013390/#abstract1   
    1. Cheng L.H., Liu Y.W., Wu C.C., Wang S., Tsai Y. Ch, Psychobiotics in mental health, neurodegenerative and neurodevelopmental disorders, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9307042/
    2. Dinan, T. G., & Cryan, J. F. (2012). „Regulation of the stress response by the gut microbiota: implications for psychoneuroendocrinology.” Psychoneuroendocrinology, 37(9), 1369-1378.
    3. Yano, J. M., et al. (2015). „Indigenous bacteria from the gut microbiota regulate host serotonin biosynthesis.” Cell, 161(2), 264-276.
    4. Zaręba D., Ziarno M., Psychobiotyki: Psychobiotyki w produkcji mleczarskiej – co to takiego?, https://www.forummleczarskie.pl/raporty/1333,psychobiotyki-psychobiotyki-w-produkcji-mleczarskiej-co-to-takiego
    5. Evrensel, A., & Ceylan, M. E. (2015). „The gut-brain axis: the missing link in depression.” Clinical Psychopharmacology and Neuroscience, 13(3), 239-244.
    6. Psychobiotyki − rola we wspomaganiu leczenia pacjentów z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, https://podyplomie.pl/medical-tribune/38354,psychobiotyki-rola-we-wspomaganiu-leczenia-pacjentow-z-zaburzeniami-i-chorobami-psychicznymi?srsltid=AfmBOooXA6Td7wtilgQBRv2lO-zBCCoFLHnnCGbU_t68eSq5b0h3RJSD